*نکاتی درباره لوله تفنگ بادی و گلوله زن*

 

تفنگی بادی که تهیه میکنیم چه لوله ای داشته باشد؟؟

مهمترین و گران قیمت ترین قسمت سلاح شما چه تفنگ بادی و چه گوله زن لوله آن است و این بخش از سلاح بزرگترین تاثیر را در تیراندازی میگذارد.

در موارد زیادی از سلاح های ارزشمند، شماره سریال کپ سلاح روی لوله نیز حک شده  است که خود گویای ارزش لوله میباشد.

انواع لوله تفنگ بادی و گلوله زن :

خان دار ها، مثل تفنگ ها و تپانچه های گلوله زن، تفنگ بادی و pcp ، تفنگهای خان دار تک گلوله بوده و دقت و برد بسیار بیشتری دارند و در فواصل بالا قدرت تخریب خود را حفظ میکنند.

بدون خان ها, مثل تفنگ های پخش زن (ساچمه پران) ، تفنگ های بدون خان معمولا مجموعه ای از پرتابه را شلیک میکنند که برد کمتر و افت بالستیک بیشتری دارند اما در فواصل کوتاه تخریب بیشتری خواهند داشت. که در این مقاله نمیگنجد.

اندازه لوله تفنگ بادی و گلوله زن:

برخلاف پنداشت بیشتر مردم  بلندی و کوتاهی لوله هیچ تاثیری بر دقت و برد سلاح ندارد

در تفنگ های گلوله زن لوله بلند اجازه احتراق بلند مدت تری را به باروت میدهد و ممکن است با توجه به نوع باروت مصرفی باعث سرعت بالاتر گلوله در زمان خروج از لوله شود

در تفنگهای بادی فنری طول لوله تاثیری بر دقت سلاح ندارد و عوامل دیگری مانند میزان چرخش خان (توییست ریت) و سفتی لوله ( #برل_هارمونی ) بر دقت تیراندازی تاثیر میگذارند، بلندی لوله در این سلاح ها بیشتر جهت زیبایی سلاح و یا در تفنگهای بادی کمرشکن جهت بالانس سلاح در زمان تا کردن کاربرد دارد.

در تفنگ بادی pcp نیز مانند سلاح گلوله زن، طول لوله میتواند با توجه به اندازه فشار باد و سرعت حرکت سوزن و والو تفنگ بادی، فشار باد پشت پرتابه را زمان بیشتری در لوله متمرکز کرده و باعث سرعت اولیه بالاتر ساچمه گردد.

قطر لوله: در هر سه مورد سلاح گلوله زن، تفنگ بادی فنری و pcp بادی سفتی لوله که میتواند با کوتاه کردن لوله یا قطر بیشتر آن و یا آلیاژ سفت تر منتج شود، که باعث تنش لوله کمتر و ثبات بیشتر تیراندازی میشود.

خان لوله سلاح ها معمولا از چهار خان تا دوازده خان و در مواردی بیشتر مشاهده شده است

وظیفه خان گردش پرتابه دور محور خود و بوجود آوردن وضعیت ژیروسکوپی در پرتابه است که در علم بالستیک باعث حرکت خارج از لوله با ثبات بیشتر،  تنش کمتر و در نتیجه برد و دقت بیشتر خواهد بود

تعداد خان و نوع گردش خان میتواند تاثیر بسزایی بر پرتابه حال چه مرمی و گلوله، چه ساچمه و بولت در تفنگ های بادی داشته باشد.

معمولا هر سلاحی با یک وزن و نوع پرتابه (ساچمه یا گلوله) سازگاری بهتری در یک بازه قدرت مشخص ایجاد میکند که در تفنگهای بادی آن ساچمه را ساچمه جادویی (مجیک پلت) مینامیم.

تعداد خان درتفنگهای بادی و پی سی پی معمولا ۶ , ۸ و ۱۲ عدد است که با بیشتر شدن تعداد خان درگیری پرتابه با لوله بیشتر شده و در نتیجه در اکثر موارد گردش منظمتر و بالستیک بهتری را شاهدیم. اما در نظر داشته باشید که با بالا رفتن تعداد خان و ریز شدن و ظریف شدن خانها، لوله سلاح شما به نظافت و مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت.

 

لوله تفنگ بادی

لوله تفنگ بادی

نوع ساخت لوله های تفنگ بادی و گلوله زن :

اکثر فروشنده ها از نوع ساخت لوله بی خبرند و توصیه میکنیم اگر این مورد برای شما مهم است در مورد سلاح مد نطرتان تحقیق کنید

نوع ساخت لوله تفنگ بادی و گلوله زن معمولا به دوروش خانکشی سرد و گرم انجام میشود

در  دو روش خانکشی سرد، لوله فولادی آبکاری و سخت شده و سپس در دمای معمولی با مته های الماسه مخصوص خانکشی میشوند. این عمل باعث دقت بیشتر، چگالی بیشتر لوله و سفتی بیشتر و طول عمر بسیاربالاتر آن میشود.

در خانکشی گرم لوله فولادی را داغ میکنند و بعد از سرخ شدن لوله نرم شده و خانکشی انجام میپذیرد، بدیهیست بعد سرد کردن لوله و جلوگیری از تاب خوردن لوله در زمان سرد شدن تکنولوژی بالایی را میطلبد و در ضمن اینعمل بی خطا نیست، سختکاری این نوع لوله نیز هرگز بپای لوله خانکشی سرد نمیرسد.

روش دیگری که در تفنگهای بادی ارزان قیمت رایج است خان مالی نام دارد! در این روش لوله داغ را با یک استوانه از داخل موردفشار قرار میدهند و بجای کندن خان، رد اثر خان را داخل لوله جای میگذارند که این لوله ها معمولا طول عمر خان بسیار پایینی دارند و خانهای خود را بزودی از دست میدهند.

نکته: تکنولوژی انحصاری خانکوبی اسموت توییست و فول توییست کمپانی اف ایکس که خود جای یک مقاله مجزا دارد و از کیفیت بالایی برخورداراست با خان مالی مقایسه نشود.

امیدوارم با این مطالب  به افراد مبتدی جهت تهیه سلاح و تیراندازی در میادین کمک کرده باشم.

تا در تهیه تفنگ بادی با مشکلی مواجه نشوند.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله تفنگ بادی را مطالعه کنید. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

متن از حسین نوروزی

2 Responses to لوله تفنگ بادی
 1. با سلام..
  ممنون از مقاله مفیدتون..
  شما گفتید تفنگ بادی یا از ۶ و ۸ و ۱۲ خان تشکیل شده میخواستم بگم دیانا ۵۶ من تعداد خاناشو شمردم ۱۰-۱۱ تا بود (بین این دو عدد بود)
  نوع ساخت لوله های تفنگ های بادی دیانا به چه صورته؟
  بهترین لوله های تفنگ بادی رو کدام برند تولید میکنه؟؟
  ممنون

 2. حسین نوروزی at ۱:۰۵ ب.ظ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر.
  دیانا لوله های ۱۰ خان نیز تولید می کند ،مدل خانکشی و ساخت لول کمپانی دیانا گرم است ، بهترین لوله ها رو کمپانی لوتار والتر تولید می کند


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *