بهترین دوربین تفنگ pcp کدام است؟

سوال رایج اکثر علاقه مندان تفنگ و تیراندازی درست بعد از خرید تفنگ بادی پنوماتیک قابل شارژ خود یا همان pcp این است: چه نوع دوربینی مناسب تفنگ پی سی پی است؟ و یا کدام دوربین تفنگ pcp انتخاب مناسب تری است.
اکثر پی سی پی ها مخصوصا در موارد دقیق تر ، از شکاف درجه و مگسک رایج تفنگ بادی فنری مرسوم بی بهره اند، دلیل این مهم برد بالاتر و از آن مهمتر دقت برتر تفنگهای پی سی پی نسبت به تفنگهای بادی مرسوم بوده و برد کمتر پرتابه و قوس بیشتر پرواز پرتابه (ساچمه) نسبت به تفنگهای گلوله زن و خفیف میباشد.
در نتیجه اولین کاربرد دوربین پی سی پی نشان دادن محال دقیق برخورد ساچمه با هدف روی سیبل میباشد، جهت صفر کردن دوربین و تیراندازی بوسیله پایه (رست) ثابت جهت چک کردن عملکرد تفنگ یا به قول معروف گروپ گیری ، این عمل معمولا در بین طرفداران جهانی پی سی پی ها در فاصله ۲۵ متر انجام میپذیرد ، لذا اولین مشخصه دوریین خوب برای پی سی پی این است: دوربینی که بتواند دایره ای حدکثر به قطر ۵٫۵ میلی متر را نمایان کند زومی حداقل ۱۴ برابری (۱۴ ایکس زوم) به بالا را میطلبد!

دوربین تفنگ pcp

دوربین تفنگ pcp

دومین کابرد دوربین بر روی پی سی پی ها محاسبه افت تیر است! شاید تعجب کنید اما بهترین وسیله ای که میتواند به صورت دقیق و حساب شده افت و خیر ساچمه پرتاب شده را در فواصل مختلف محاسبه نماید دوربین تفنگ pcp شماست، برای این مهم در فواصل مختلف که معمولا از ۱۰ متری تا ۱۰۰ متری در تفنگ های پی سی پی متداول است، با قراردادن سیبل و تیراندازی در هر یک از فواصل مثلا ۱۰ ، ۲۵ ، ۳۵ ، ۵۰ ، ۷۵ و ۱۰۰ متری شما میتوانید داخل دوربین بالا و پایین رفتن محل برخورد ساچمه را رصد نمایید، به این امر محاسبه تراژکتوری نیز میگوییم، حال میتوانیم با استفاده از میلدات های شبکه رتیکل حک شده بر روی دوربین محل برخورد در هر یک از مسافت های آزمایش شده را یادداشت نماییم!
به عنوان مثال ، ما سیبلی را در فاصله ۱۵ متری قرار میدهیم ، دوربین تفنگ pcp ما قبلا در فاصله ۲۵ متری صفر شده است، محل برخورد ساچمه تفنگ بادی جایی بالاتر از مرکز رتیکل (شبکه مثبت شکل) داخل دوربین است، اگر از دوربینی بهره میبرید که خطوط آن درجه دار هستند (به اصطلاح میلدات دارند) میتوانید اینگونه یاد داشت کنید: محل برخورد در فاصله ۱۵ متر دو میلدات بالاتر از مرکز
حال همین آزمایش را در فاصله ۵۰ متری تکرار میکنیم و یادداشت مینماییم: محل برخورد در فاصله ۵۰ متر ۲ میلدات پایین تر از مرکز رتیکل! به این محاسبه ، محاسبه تراژکتوری پرتابه میگویند ، هر تیراندازی که علاقه داشته باشد با تفنگ پی سی پی تیراندازی با دقت و مهارتی را انجام دهد ناگزیر است که این محاسبه را با دوربین و تفنگ خود انجام دهد، جهت انجام این محاسبه به دوربین هایی که میلدات های زیاد و ریز و در نتیجه شبکه ای باریک و مدرج دارند نیازمندید، در ضمن هرچقدر زوم دوربین بالاتر باشد شما در فواصل بالا نیز میتوانید به دقت تراژکتوری تفنگ و دوربین خود را محاسبه نمایید.
دقت کنید که این محاسبه با تغییر پایه دوربین، نوع دوربین، قدرت تفنگ و حتی نوع و وزن ساچمه ممکن است تغییر کند و در ضمن در زمانی که باد میوزد مخصوصا باد روبرو یا باد از پشت سر ، تغییراتی ممکن است در این محاسبه رخ دهد. به تیراندازی با این روش محاسبه اصطلاحا تیراندازی “هولد اور” نیز میگویند که آسان ترین و سریع ترین نوع تیراندازی با محاسبه تراژکتوری است، البته روش دایلینگ (شماره گیری) نیز وجود دارد که در مقالات دیگر همین تارنما به آن خواهیم پرداخت.

 دوربین تفنگ پی سی پی

دوربین تفنگ پی سی پی

کاربرد سوم دوربین تفنگ pcp ، فاصله یابی است! شاید در پاراگراف قبلی برایتان این سوال پیش آمده باشد که حال اگر محل برخورد ساچمه پی سی پی در فواصل مختلف از ۱۰ تا ۱۰۰ متر تغییر میکند، با محاسبه و بدست آوردن محل های برخورد دقیق ساچمه، در هنگام شکار یا تیراندازی تفریحی که خبری از متر و میز و سیبل در فواصل معین نیست چگونه فاصله خود تا هدف را تخمین دقیق بزنیم؟ اولین پاسخ تیراندازان تجهیزات محور وسیله ای به نام (رنج فایندر) یا فاصله یاب لیزری است، اما اگر رنج فایندر نیز در دسترس نبود چه؟
پاسخ شما اینجاست: استفاده از دوربین هایی که فوکوس یا “پارالکس” اتومات یا ثابت ندارند! در این دوربینها معمولا در کنار یا انتهای دوربین چرخی جهت فوکوس کردن (شفاف کردن) دوربین در فواصل مختلف تعبیه شده است. روی این چرخ کوچک کناری یا انتهایی دوربین فواصل مختلف مثلا از ۱۰ متر تا بی نهایت حک شده اند! هرچقدر دوربین شما زوم بالاتری داشته باشد و شفافیت بیشتری داشته باشد در فاصله های بیشتری میتوانید فاصله یابی را انجام دهید

 دوربین تفنگ پی سی پی

دوربین تفنگ پی سی پی

برای مثال در یک دوربین زوم ۹ ایکس شما از فاصله ۱۵ متری تا بی نهایت همه فواصل را شفاف یا فوکوس مشاهده خواهید کرد، در دوربین زوم ۳۲ اگر هدفی در ۱۵ متری شفاف باشد در ۲۰ متری اگر به چرخ فوکوس دست نزنیم دوربین تار است و اگر هدفی در ۴۰ متری شفاف است در ۵۰ متری تار است، لذا با شفاف کردن دوربین بر روی هدف میتوانید از روی چرخ کناری یا انتهای دوربین فاصله را ببینید، معمولا در رشته های ورزشی مثل فیلدتارگت که تیرانداز مجبور به فاصله یابی سریع با استفاده از دوربین است از دوربینهایی با چرخ فوکوس (پارالکس) کناری سود میبرد و بر روی چرخ کوچک کناری یک چرخ بزرگتر جهت درج فواصل بیشتر نصب مینماید.
لذا استفاده از دوربینهایی با زوم بالا و چرخ فوکوس کناری میتواند جهت محاسبه هرچه بهتر و دقیقتر و سریعتر فواصل به تیراندازان و شکارچیان کمک شایان ذکری نماید بنابر این سومین شاخصه بهترین دوربین تفنگ pcp همین مورد می باشد.
در پایان این که بارها مشاهده کردیم، تیراندازانی که سابقه تیراندازی با تفنگ های گلوله زنی را دارند معمولا با مشاهده دوربینهای بزرگ و زوم بالا در دست تیراندازان حرفه ای تفنگ پی سی پی متعجب شده و علت استفاده از این دوربینهای بزرگ و با کیفیت را عموما نمیدانند، در تفنگ های گلوله زنی در فواصلی که معمولا شکار یا هدفی را با تیر میزنیم (کمتر از ۳۰۰ متر) گلوله افت بسیار کمی داشته و استفاده از دوربین های کوچک که توانایی تحمل شوک تفنگ را دارند متداول تر است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *